13 marca 2009 r. rozpoczęło działalność Wydawnictwo SCRIPTORIUM.

Dziękujemy Wam, Szanowni Czytelnicy, za te wszystkie fajne lata.
Możemy Was jeszcze niejednok
rotnie czymś zaskoczyć, więc
"pozostańcie Państwo z nami!"

książki niezwykłe...

Książki niezwykłe

Wokół "Melancholii" Jacka Malczewskiego

Informacje o publikacji

Autorzy: Paweł Napierała (autor monografii)
Kategoria: KULTURA
Ilość stron: 168
Numer ISBN: 978-83-62625-88-8

Opis publikacji

Wprowadzenie

„Melancholia“ Jacka Malczewskiego zajmuje w historii sztuki polskiej szczególne miejsce. W dotychczasowej literaturze naukowej z zakresu tej dziedziny nauki poświęcono temu malowidłu wiele miejsca. Mogłoby się zatem wydawać, że dzieło polskiego symbolisty zostało już gruntownie przebadane i wyczerpująco opisane.
Dzieło to reprodukowane w licznych podręcznikach do historii, historii sztuki oraz nauki języka polskiego oddaje niezwykle trafnie ducha pewnego czasu - XIX wiecznej Polski wraz z jej niepodległościowymi dylematami, troską o ochronę narodowej oraz walką o zachowanie kulturowej tożsamości.
Wybór „Melancholii” na temat opracowania naukowego stanowi zatem wyzwanie. Cóż bowiem można nowego na jej temat powiedzieć i jak uniknąć wtórności wobec tego, co napisali o niej poprzednicy. Autor niniejszego opracowania udowadnia jednak, że nie wszystkie tajemnice tego dzieła zostały odkryte.
Paweł Napierała zwraca uwagę na to, że w chwili rozpoczęcia prac nad „Melancholią” Malczewski - świadomy doniosłości poruszanych przez siebie tematów oraz momentu w którym przygotowywane malowidło zostanie zaprezentowane - nie poprzestał na pierwszej wersji dzieła, ale w mozolnym i pełnym „ślepych zaułków” procesie twórczym zmierzał ku końcowemu efektowi, a droga podejmowanych przez niego prób i eksperymentów była naznaczona licznymi wątpliwościami.
Autor niniejszego opracowania niezwykle skrupulatnie odtwarza zarówno poszczególne etapy kreacji dzieła, jak również samą logikę procesu twórczego, która stała u podstaw jego kompozycyjnej i tematycznej konstrukcji.
Książka
(…) w znakomity sposób łączy wiedzę jej autora z zakresu konserwacji zabytków, informacje zgromadzone przez niego podczas prac konserwatorskich nad opisywanym dziełem, w których asystował  w poznańskim Muzeum Narodowym w 2009 r. z obecnym stanem literatury naukowej i wynikami badań innych autorów. Publikacja jest unikalną pozycją na polskim rynku wydawniczym, która poprzez przyjętą w niej perspektywę interdyscyplinarną objawia wartość wiedzy technicznej z zakresu badań nad zabytkową tkanką dzieł sztuki dla postępu historii sztuki.
Jestem przekonany, że lektura tego opracowania będzie nie tylko interesująca i dostarczy rozbudowanej wiedzy na temat analizowanego w niej dzieła, ale także wiązać się będzie z dużą przyjemnością poznawczą, napisana została bowiem w konwencji powoli rozwijającego się intelektualnego „śledztwa” i nie brakuje w niej pasjonujących argumentacji i niejednokrotnie zaskakujących wniosków.

dr Mateusz Bieczyński

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Wstęp

1. Stan badań

2. Oględziny, badania, wyniki

3. Konstrukcja przestrzeni w obrazach „etapowych”

4. Format, przestrzeń, poetyka

5. Galeria - subiektywna restytucja idei

Zakończenie

Lista wystaw na których pokazano „Melancholię”

Bibliografia

Spis ilustracji

Cena publikacji

50,00 PLN

Teraz w promocji 10,00 PLN


Scriptorium. Wydawnictwo Naukowe © 2010. Główna | Wydawnictwo | Publikacje | Kontakt Alexis Sanchez Jersey http://www.arsenalplayershop.com http://www.ncaaplayershop.com Eddie Lacy Jersey http://www.realmadridplayershop.com lagalaxy soccer shop mls player shop uefa club jersey national soccer shirt usa soccer player shop hockey throwback shop 16/17 juventus jersey shop penguins player shop blackhawks player gear blues player shop 16/17 atletico madrid jersey shop capitals player shop marian hossa jersey andrew shaw jersey clark griswold jersey patrick kane jersey duncan keith jersey jonathan toews jersey Artemi Panarin Jersey 2017 saint germain jersey barcelona jersey 16/17 16/17 Manchester United jersey 16/17 Real Madrid jersey 2017 inter milan jersey 16/17 bayern munchen jersey shop hockey jersey canadiens player jersey anaheim ducks player shop mlb player shop lakings player store lakings player shop

Ergobaby Pas Cher | Louboutin Pas Cher | Canada Goose Pas Cher