13 marca 2009 r. rozpoczęło działalność Wydawnictwo SCRIPTORIUM.

Dziękujemy Wam, Szanowni Czytelnicy, za te wszystkie fajne lata.
Możemy Was jeszcze niejednok
rotnie czymś zaskoczyć, więc
"pozostańcie Państwo z nami!"

książki niezwykłe...

Książki niezwykłe

Filozofia starożytna - subiektywny przewodnik

Informacje o publikacji

Autorzy: Katarzyna Filutowska (autor monografii)
Kategoria: FILOZOFIA
Ilość stron: 194
Numer ISBN: 978-83-62625-53-6

Opis publikacji

Czy Tales z Miletu znał się na sztuce inwestowania? Co łączy Zenona z Elei z teorią względności Einsteina? Czy Platon czytał Biblię? Co doktor House ma wspólnego z Diogenesem? W tej książce czytelnik znajdzie odpowiedzi na te i podobne pytania, związane z filozofią starożytną.

Jest to bardzo szczególna historia filozofii, napisana w formie eseju i przeznaczona dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym, jak rodziła się myśl dyskursywna oraz naukowa. Autorka przedstawia w przystępny sposób poglądy starożytnych myślicieli od Talesa z Miletu aż do Arystotelesa i stoików, pokazując jednocześnie ich związek ze współczesnym sposobem myślenia oraz ich wpływ na powstanie i rozwój nauki i nowoczesnej cywilizacji technicznej.


Ze WSTĘPU:

Ta książka jest subiektywnym przewodnikiem po filozofii starożytnej. Nie podręcznikiem, nie historią filozofii, ale właśnie przewodnikiem. Z przyjęcia takiej poetyki płyną określone konsekwencje dla jej treści(...)
(...)sposób prezentacji materiału i jego dobór ma w gruncie rzeczy dosyć dowolny charakter i odzwierciedla głównie własny punkt widzenia autorki, nie zaś - jak z założenia powinno mieć to miejsce w typowej historii filozofii - systematyczną perspektywę filozofii akademickiej.
Nie wynika z tego jednak wcale, że to, co zawiera ta publikacja należy traktować na przykład jako kompletnie nieobiektywne czy - nie daj Boże - sprzeczne z aktualnym stanem wiedzy na dany temat. Autorka, która sama jest z wykształcenia filozofem i miała przyjemność niejeden raz prowadzić zajęcia ze studentami między innymi na tematy poruszane w niniejszej książce dołożyła naprawdę wszelkich starań, aby czytelnik po jej przeczytaniu otrzymał solidną dawkę rzetelnej wiedzy o poglądach wielkich myślicieli starożytności i nie był wprowadzany w błąd co do tego, co faktycznie oni twierdzili i głosili. Słowa "subiektywny" w tytule nie należy więc rozumieć w taki sposób, jakoby to, o czym jest tutaj mowa miało zupełnie dowolny charakter lub też by piszącej te słowa brakowało obiektywizmu. Przyjmijmy na potrzeby niniejszego wstępu, iż subiektywny oznacza w tym przypadku nie tyle „względny” albo na przykład „stronniczy”, „skrajnie indywidualny”, „niedający się zuniwersalizować”, ile raczej „podmiotowy”, „mój własny”, słowem - pokazujący klasyczne problemy filozoficzne z pewnej określonej, autorskiej perspektywy.
Mimo to są to nadal dokładnie te same zagadnienia, które Czytelnik może znaleźć właśnie w podręcznikach, słownikach czy typowych historiach filozofii. Stronnicze i tendencyjne jest jedynie rozłożenie akcentów, na przykład pominięcie pewnych problemów kosztem innych, tylko pobieżne omówienie niektórych koncepcji czy otwarte opowiadanie się za interpretacją zgodną raczej z duchem wolnościowego idealizmu niż czysto deterministycznego naturalizmu.
(...)

SPIS TREŚCI

WSTĘP

CZĘŚĆ I. Archeologia i źródła
Rozdział 1. Wcześni filozofowie greccy od Talesa do pitagorejczyków
Rozdział 2. Początki dialektyki: Eleaci i Heraklit
Rozdział 3. Początki dialektyki: sofiści

CZĘŚĆ II. Sokrates, Platon i Arystoteles
Rozdział 4. Sokrates
Rozdział 5. Platon
Rozdział 6. Arystoteles

ZAKOŃCZENIE. Dziedzictwo filozofii starożytnej

Z czego korzystała autorka, co jeszcze warto przeczytać...

Cena publikacji

50,50 PLN


Scriptorium. Wydawnictwo Naukowe © 2010. Główna | Wydawnictwo | Publikacje | Kontakt Alexis Sanchez Jersey http://www.arsenalplayershop.com http://www.ncaaplayershop.com Eddie Lacy Jersey http://www.realmadridplayershop.com lagalaxy soccer shop mls player shop uefa club jersey national soccer shirt usa soccer player shop hockey throwback shop 16/17 juventus jersey shop penguins player shop blackhawks player gear blues player shop 16/17 atletico madrid jersey shop capitals player shop marian hossa jersey andrew shaw jersey clark griswold jersey patrick kane jersey duncan keith jersey jonathan toews jersey Artemi Panarin Jersey 2017 saint germain jersey barcelona jersey 16/17 16/17 Manchester United jersey 16/17 Real Madrid jersey 2017 inter milan jersey 16/17 bayern munchen jersey shop hockey jersey canadiens player jersey anaheim ducks player shop mlb player shop lakings player store lakings player shop

Ergobaby Pas Cher | Louboutin Pas Cher | Canada Goose Pas Cher