13 marca 2009 r. rozpoczęło działalność nasze
Wydawnictwo SCRIPTORIUM
.
Dziękujemy Wam, Szanowni Czytelnicy, za te wszystkie fajne lata.
Możemy Was jeszcze niejednok
rotnie czymś zaskoczyć, więc
"pozostańcie Państwo z nami!"

książki niezwykłe...

Książki niezwykłe

Historie z palca niewyssane. Reportaże społeczne

Informacje o publikacji

Autorzy: Jolanta Jasińska-Mrukot (autor monografii)
Kategoria: REPORTAŻ
Ilość stron: 355
Numer ISBN: 978-83-62625-75-8

Opis publikacji

Od Wydawcy
Fundujemy Państwu - wraz z autorką - mieszankę wybuchową. To nie rozrywka jednak. To dramat i to dramat powielany w kolejnych tekstach...

Jolanta Jasińska-Mrukot pisze o rzeczach ważnych. Jeśli ktoś uzna takie stwierdzenie za slogan to oznacza, że z jednej strony nie rozumie znaczenia pojęcia „dziennikarstwo zaangażowane” z drugiej zaś - nie potrafi „współodczuwać” i „współrozumieć”. Innymi słowy: patrzy na życie z punktu widzenia własnego miejsca do siedzenia i posiada wysoce rozwiniętą znieczulicę na sprawy bliźnich.
Każdy bowiem, kto posiada odrobinę przyzwoitości, pochyli się (jak się to współcześnie i nieostro określa) nad każdym z tekstów zawartych w tej książce i z uwagą się w nie wczyta. Wciągają bowiem te historie i straszne i śmieszne i refleksyjne i zaskakujące zarazem i temu „wciąganiu” oprzeć się nie sposób...

Wszystkie teksty w tej książce to materiały dziennikarskie, zamieszczane przez lata na łamach dziennika „Nowa Trybuna Opolska”. Może uciekały one z pola widzenia nawet najbardziej uważnemu czytelnikowi w powodzi innych materiałów, a może też mogły takiemu czytelnikowi umknąć ze względu na kaliber i wagę problemów, jakie zawierają. Jako społeczeństwo bowiem jesteśmy wciąż i nadal wybitnie „strusiowaci” - zderzając się z problemami innych ludzi chowamy zwyczajowo głowę w piasek.
A nie zawsze tak było i nie każdy tak postępował. Przemiany społeczne sprzed ponad dwóch dekad ustaliły wzorce „mojej chaty z kraja” i czasem bezdusznego nie wtrącania się w problemy innych. Czasem należy i trzeba się wtrącić, bo wołanie o pomoc jest zbyt słabe. Mało kto potrafi je usłyszeć, lecz w tej (wąskiej) grupie otwartych na każdy sygnał wołania o pomoc jest z pewnością Jolanta Jasińska-Mrukot.
(...)

I jeszcze jedno: wszystkie reportaże społeczne stanowiące zawartość tej książki nie zostały uporządkowane chronologicznie, zgodnie z czasem ich powstawania. Doszliśmy do wniosku, że każdy z tych problemów jest na tyle uniwersalny i na tyle ważny, że czas nie gra tu roli. Wszystkie te historie opowiedziane przez autorkę bronią się same kalibrem poruszanych spraw. Zważ na to, Czytelniku, że nie jest to zestaw tekstów tuzinkowych i spróbuj zagłębić się w ich przesłanie. Jeśli to zrobisz, spotka Cię to, co - jak przypuszczam - przyświecało autorce w trakcie pisania każdego z tych tekstów z osobna: chęć dotarcia do pokładów dobra, jakie tkwią  w każdym człowieku i przed którymi większość społeczeństwa się broni.

Nie broń się więc, Czytelniku Szanowny, a wręcz przeciwnie: otwórz się na innych. A wtedy inni otworzą się na Ciebie i docenisz wszystko to, co zauważyła i przekazała Ci Jolanta Jasińska-Mrukot.

Witold Machura
Opole, kwiecień 2014 r.


SPIS TREŚCI

Od Wydawcy

Gdy mężczyzna kocha kobietę
Przez PRL za jeden uśmiech
Patent na biedę
Dźwięki Bożego Narodzenia
Sam na sam z piorunami
Cudownie ocaleni
Płonąca dusza
Emeryci do egzekucji
Bracia z prowincji
Kwadratura koła
Dzieci ze szkła
Gdzie się podzieje Janek S.
Puszczony z torbami
Dziewczyny chłopców z miasta
Sieroty po starej Polsce
Z prochu powstałeś, proch cię zabije
Brak mi tylko różowych lotosów...
Inwalidka w pakiecie
Nienawiść
Skazana na wygnanie
Ciężko odejść od oprawcy
Jest ofiara, niech płaci
Mówię do ciebie ostatni raz...
Pigulnik
Piramida cukiernika
Ostatnia ofiara
Ptaki zjadają mi emeryturę
Każdemu świeczka zgaśnie
To wy mnie jeszcze pamiętacie?
Świat według pani Gieni
Bierz dzieci i won!
Wypaleni na amen
Złe życie Anny
I śmierć ich nie rozłączy
Lekarza strach zapytać
Długodystansowcy
Kiedy dzieci bolą
Blok jak wyrok
Tylko sobie podotykał
Zabierzcie tego psa
Bliskie pytania trzeciego stopnia
Za mało, żeby żyć…
Kara za uczciwe życie

Cena publikacji

50,00 PLN

Teraz w promocji 25,00 PLN


Scriptorium. Wydawnictwo Naukowe © 2010. Główna | Wydawnictwo | Publikacje | Kontakt Alexis Sanchez Jersey http://www.arsenalplayershop.com http://www.ncaaplayershop.com Eddie Lacy Jersey http://www.realmadridplayershop.com lagalaxy soccer shop mls player shop uefa club jersey national soccer shirt usa soccer player shop hockey throwback shop 16/17 juventus jersey shop penguins player shop blackhawks player gear blues player shop 16/17 atletico madrid jersey shop capitals player shop marian hossa jersey andrew shaw jersey clark griswold jersey patrick kane jersey duncan keith jersey jonathan toews jersey Artemi Panarin Jersey 2017 saint germain jersey barcelona jersey 16/17 16/17 Manchester United jersey 16/17 Real Madrid jersey 2017 inter milan jersey 16/17 bayern munchen jersey shop hockey jersey canadiens player jersey anaheim ducks player shop mlb player shop lakings player store lakings player shop

Ergobaby Pas Cher | Louboutin Pas Cher | Canada Goose Pas Cher