13 marca 2009 r. rozpoczęło działalność nasze
Wydawnictwo SCRIPTORIUM
.
Dziękujemy Wam, Szanowni Czytelnicy, za te wszystkie fajne lata.
Możemy Was jeszcze niejednok
rotnie czymś zaskoczyć, więc
"pozostańcie Państwo z nami!"

książki niezwykłe...

Książki niezwykłe

Reporter zaświadcza

Informacje o publikacji

Autorzy: Wojciech Pacula (autor monografii)
Kategoria: REPORTAŻ
Ilość stron: 90
Numer ISBN: 978-83-62625-73-4

Opis publikacji

OD AUTORA

Halo, halo - tu służba sprawozdawcza...
Ten radiowy zwrot jaki można usłyszeć w archiwalnych nagraniach oddaje istotę rzemiosła radiowego.
Po pierwsze: zdajemy sprawozdanie z tego, jak się rzeczy mają.
Po drugie: taka nasza służba.
Bo to profesja „służebna” i brzmi to według mnie dość dumnie. Wszak dajemy świadectwo - być może służby na rzecz innych ludzi, być może ich misji, prezentujemy wartości ważne dla naszych bohaterów nagrań.
I jest to takie reporterskie zaświadczenie ludziom i Bogu.
Brzmi to dość patetycznie - trudno, niech brzmi.

Tak bardziej prozaicznie inspiracją do powstania tej publikacji stał się jubileusz osiemdziesięciopięciolecia Rozgłośni Polskiego Radia Katowice. Wtedy to szperaliśmy w archiwach, by coś na tę okoliczność przygotować na antenę. Okazało się wówczas, że po wielu latach od premiery niektórych audycji, wywiadów, reportaży - można je zaprezentować ponownie podkreślając, że nic na aktualności nie straciły. To znaczy, że mają walor uniwersalny. Gdy sobie to uświadomiłem, postanowiłem podjąć próbę przeniesienia słowa wypowiedzianego do mikrofonu radiowego w przestrzeń słowa drukowanego.
Reporterom radiowym często bowiem towarzyszy tęsknota utrwalenia tego co jest ulotne, a przekaz radiowy taki ulotny właśnie jest.

Te kilka wywiadów, opowieści w nich zawarte - w moim przekonaniu - na takie utrwalenie zasługuje. Głęboko wierzę w to, że się swą uniwersalnością „obroniły”.
Może będą kolejne... Przed nami wszak 90.lecie Polskiego Radia Katowice.

Mam świadomość, że nie każda próba zamiany słowa z „przestrzeni dźwięku” w „przestrzeń druku” jest udana. Pierwsze oceny i recenzje takiego eksperymentu - w tym przypadku - były dla mnie pozytywne. Zdecydowałem się więc na upowszechnienie tego swoistego dokumentu w formie takiej niewielkiej objętościowo książki.

Drogi Czytelniku i Słuchaczu,
sensacji tu raczej nie znajdziesz. Niemniej jednak emocje, jakie tu zostały utrwalone i logika wypowiedzi to po prostu „mocne słowa”. Ja tylko ich wagę i sens zaświadczam. Warto porównać tekst i dźwięk. To szczególna przygoda. Zdaje się, że to właśnie doświadczenie przekonało wydawcę, który interesuje się światem mediów do wydania tej publikacji. Jestem mu za to bardzo wdzięczny.

Halo, halo - tyle tytułem wstępu...

Wojciech Pacula
kwiecień 2014 r.

SPIS TREŚCI

Od Autora

Od słowa do słowa z jezuitą i poetą Wacławem Oszajcą
Ojciec Wacław Oszajca z zakonu jezuitów przyjął zaproszenie Pałacu Młodzieży w Katowicach, by spotkać się z uczestnikami zajęć w Pracowni Dziennikarskiej. Miałem okazję moderować to spotkanie, a potem przepytać księdza - dla potrzeb radiowych - raz jeszcze… i tak, od słowa do słowa zrodziła się ta audycja.
Przy okazji zdobyłem kilka najnowszych, niepublikowanych wierszy ojca Oszajcy.

Siostra Joanna od murzynków
Pokój gościnny w podkrakowskim Domu Zakonnym Karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Mam godzinę na wywiad z siostrą Joanną, która wróciła z misji w Ruandzie (Rwandzie). Pijemy herbatę. Dla rozluźnienia proszę o taki mini-słownik. Jakiego słowa mieszkańcy Ruandy używają, by określić miłość, chleb, przebaczenie…
Tak zrodził się pomysł na artystyczną prozę reportażu „Siostra Joanna od murzynków”. Potem powstała na kanwie opowieści zakonnicy jeszcze jedna audycja w cyklu „13 brudnych wojen XX wieku”. Ten wstrząsający zapis - jakby spowiedź zakonnicy z jej pracy misyjnej - dedykuję wszystkim, którzy zrozumieli swoje powołanie.
Siostra Joanna dała świadectwo. Ja, tym nagraniem, utrwaliłem i przekazuję to świadectwo...


Spiewawałam Andersowi "Czerwone maki..."
Jedna ze szkół w Rybniku gościła Irenę Anders, wdowę po generale Władysławie Andersie. Okazją było nadanie placówce imienia generała W. Andersa. Uroczystość zgromadziła wielu kombatantów - weteranów, w tym żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy pamiętali Andersa i Jego żonę.
Po odsłonięciu tablicy Irena Anders znalazła chwilę na rozmowę z reporterem Polskiego Radia Katowice.

Moje Monte Cassino
Z profesorem Witoldem Żdanowiczem skontaktowała mnie redaktor Anna Sekudewicz: „To jest temat dla ciebie” - mówiła. - „Ten człowiek walczył pod Monte Cassino, właśnie wydaje książkę o ludziach ze Śląska, którzy tam walczyli. Po obu stronach zresztą… Z wydaniem książki wiązały się jakieś problemy. Sprawdź to. Może uda się interweniować, coś przyspieszyć. Czekam na reportaż od ciebie”.
I rzeczywiście, powstała reporterska, interwencyjna, krótka relacja z wypowiedziami profesora Witolda Żdanowicza - autora książki w tym czasie jeszcze w brudnopisie - i dyrektora Muzeum Śląskiego Lecha Szarańca, wydawcy publikacji. Wkrótce książka ujrzała światło dzienne. Z nagrania wspomnień Witolda Żdanowicza powstał natomiast ten reportaż. To Jego Monte Cassino.

Świat według Kapuścińskiego
Nagranie z Ryszardem Kapuścińskim z roku 1997. Uniwersytet Śląski nadał mu wtedy tytuł doktora honoris causa. Jednym z recenzentów doktoratu był ówczesny dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Jan Iwanek. Do nagrania rozmowy doszło po uroczystości wręczenia dyplomu. Ryszard Kapuściński umówił się ze mną, że udzieli wywiadu, gdy będzie już po wszystkim… Wieczorem, ok. godziny 20.00 zauważył, że inni reporterzy już pobiegli do redakcji, a ja czekam. Wtedy podszedł i powiedział: Czekał pan na mnie, mam teraz więc więcej czasu dla pana i pana redakcji. Możemy nagrywać.
O co chce pan zapytać? Proszę bardzo…
Tak powstał „Świat według Kapuścińskiego”.

Posłowie. Od Wydawcy


Uwaga!
do książki dołączona jest płyta CD z zapisem audycji radiowych
zawartych w treści książki !!!

Cena publikacji

39,90 PLN


Scriptorium. Wydawnictwo Naukowe © 2010. Główna | Wydawnictwo | Publikacje | Kontakt Alexis Sanchez Jersey http://www.arsenalplayershop.com http://www.ncaaplayershop.com Eddie Lacy Jersey http://www.realmadridplayershop.com lagalaxy soccer shop mls player shop uefa club jersey national soccer shirt usa soccer player shop hockey throwback shop 16/17 juventus jersey shop penguins player shop blackhawks player gear blues player shop 16/17 atletico madrid jersey shop capitals player shop marian hossa jersey andrew shaw jersey clark griswold jersey patrick kane jersey duncan keith jersey jonathan toews jersey Artemi Panarin Jersey 2017 saint germain jersey barcelona jersey 16/17 16/17 Manchester United jersey 16/17 Real Madrid jersey 2017 inter milan jersey 16/17 bayern munchen jersey shop hockey jersey canadiens player jersey anaheim ducks player shop mlb player shop lakings player store lakings player shop

Ergobaby Pas Cher | Louboutin Pas Cher | Canada Goose Pas Cher